
Februar 2007
Det overbærende smil blev arkiveret
Om 60 år vil 86.000 europæere dø af tørke og oversvømmelse, spår en ny rapport fra EU-kommissionen. Det lyder umiddelbart ikke rart, og slet ikke når man læser om, hvordan man vil dø: Af hede og tørke eller af oversvømmelse. Holder prognosen, fortsætter temperaturen med at stige, vil Vestkysten udvikle sig til Nordens riviera. Danskerne vil komme endnu mere ud, spise og drikke i de lange, lune sommeraftener, alt imens grækere, italienere og spaniere vil holde sig indendøre for at undgå den varme, der har lagt store områder øde. Kendte vindistrikter som Toscana, Chianti og Rioja vil bukke under for varmen, samtidig med at nye kultvine vil opstå i Danmark, Norge og Sverige! Smagen af syrlig vingummi fra de hybrider, der i dag tegner billedet af dansk vinbrug, vil blive erstattet af kendte sorter som Tempranillo, Pinot Noir og Cabernet Sauvignon. Hvor på landkortet vil et nyt Bourgogne, Rioja og Bordeaux opstå, og hvad skal vi kalde de nye appellationer? Vil den gamle skoleremse Assens, Fåborg, Svendborg, Kerteminde, Bogense pludselig få et nyt metaforisk billede af noget, vi forbinder med smag? Vil de sydvendte bakkedrag i Svanninge blive det nye Rhônedistrikt, og vil den kendte danske vinbonde Michael Gundersen, der blev udråbt som verdens bedste vinbonde af en sjælden dansk TV-Fugl, få et eftermægle som manden, der grundlagde den danske vinindustri.
Gisningerne er mange, og scenariet er ikke kun negativt. Vi ser allerede nogle tendenser, mærker lige nu en vinter så varm, at postbudet den 13. december i Stockholm stadig cyklede rundt iført kortærmet bluse og korte bukser. I vadehavet vader man i østers, samtidig med at den almindelig dansker endnu ikke rigtigt har opdaget den delikatesse, der kan plukkes helt gratis. Det varme vand gør, at østersen atter kan afsætte sit afkom, uden at det går til grunde, nøjagtig som i vikingetiden, hvor vejret også var varmere.
Januar måned er helt usædvanlig varm, og det varme vejr kom også ned i redaktørens kælder. Flasker med Pinot Noir, der her i stedet hed Spätburgunder, lyste op i et sind, der ellers var præget af mørkt og ustadigt vejr. Lyse, sure vine, som tidligere kun kunne værdsættes af de lokale, udstrålede en dybde, koncentration og kompleksitet, der tog kampen op med de bedste bourgognevine. Det overbærende smil blev arkiveret. Tysk rødvin blev for første gang taget meget alvorligt. Vist har der tidligere været eksempler, undtagelser fra reglen, nu var der kvalitet over en meget bred kam og ikke kun i den varme årgang 2003.
Vinkenderen er ikke længere i tvivl, klimaet har ændret sig, beviset har vi i flasken. I Bordeaux chaptaliserer man nu ikke længere de bedre vine, helt naturligt når man op på en alkoholprocent på 13,5 mod 11,5 i 1960erne. Netop derfor, og fordi årgang 2005 er en helt utrolig årgang i Bordeaux, har vi valgt Cru Bourgeois som årets temanummer 2007. Cru Bourgeois, der i min spæde, vinøse ungdom for 30 år siden, var vinen over alle vine, en vin der passede godt til studentens meget flade pengepung. Vinene er i dag af en helt anden kvalitet, ikke mindst på grund af den stigende temperatur, og samtidig har prisen ikke rykket sig meget de sidste tyve år.
Prøv en ny vin på gammel flaske, spring ud i de store tyske rødvine og få et varsel, en fornemmelse af Assens, Fåborg, Svendborg, Kerteminde og Bogense, fyldt på flaske.
Redaktør Peter Winding
Tidligere ledere i Vinbladet:
Februar 07 Februar 06 | April 06 | Juni 06 | December 06 Februar 05 | April 05 | Juni 05 | Oktober 05 | December 05 Februar 04 | April 04 | Oktober 04
Februar 03 | April 03 | Juni 03 | Oktober 03 | December 03
Tilbage til forsiden
Vinbladet
Vandværksvej 11,
Postboks 75
DK-5690 Tommerup
Tel.: +45 6475 2284
Cell: +45 2178 1012
Fax: +45 6475 2844
e-mail: vinbladet@vinbladet.dk
Copyright © 1999-2010, Vinbladet,
All rights reserved.
|